Vivienne Westwood

Vivienne Westwood, jak wynika ze znakomitej biografii Iana Kelly`ego to - szokująca ekscentryczka, altruistka i pracoholiczką, troskliwa matka i żona, nieuznająca żadnego tabu kochanka, projektantka i Wielka Artystka, która świat mody, pod koniec XX wieku wywróciła do góry nogami.…

Jest to lektura dla tych, którzy kochają modę, jak i dla tych, którzy nie znoszą monotonii dnia codziennego a cenią jej przeciwieństwo! Choć przeczytałam dziesiątki biografii kobiet, z których każda czymś oryginalnym się wyróżniała, nigdy nie spotkałam tak wielkiej pasjonatki o tak wszechstronnych zainteresowaniach.

Biografia, którą napisał, wybitnie utalentowany autor Ian Kelly, dociekliwy pisarz, mający na swoim koncie niejedną książkę o wielkich tego świata, jest doprawdy unikatem…

Jej treść odmienić może nawet ludzi szczególnie nie zainteresowanych światem mody: wciąga, przekonuje, opisuje smutki i radości w trudnej drodze do osiągnięcia celu, odsłania zaskakujące tajniki, podszeptuje recepty ułatwiające pokonywanie piętrzących się przeszkód, by życie stało się bardziej twórcze i ciekawsze…

Jest to bowiem opowieść niemal wyjęta z bajki, w której prowincjonalna dziewczynka z uporem i pasją dążąca do celu, z czasem staje się profesjonalistką, wirtuozem we wszystkim, czego się dotknie. Niemal od zawsze, wyznaje zasadę „zrób to sam”. Z czasem jej drugim bardzo ważnym odkryciem, staje się twierdzenie „wszystko się łączy” muzyka, sztuka, architektura, kultura czy polityka. Jej wpływ na modę jest niebagatelny, bo zaliczana jest do sześciu, najciekawszych i największych talentów XX wieku. To jej moda, inspirowała w początkach kariery, takich mistrzów, jak Aleksander McQeen czy John Galliano. Każda jej kolekcja wyczekiwana jest podczas największych dni mody: w Paryżu, Mediolanie, Londynie, Nowym Yorku. W latach 70-tych razem z McLarenem, swoim partnerem, przewodzi nowymi ideami, tworząc ruch, kult punk rocka, który wielbił chaos, chwalił dewiacje seksualne a zwłaszcza sadomasochizm i fetyszyzm. Klasyczny styl punka z policzkami lub ustami przebitymi agrafkami, fryzury sterczące jak kogucie grzebienie i czarne ubrania, dodatki gumowe, kajdanki czy T-Shirty z szokującymi, pornograficznymi napisami - ukształtowały styl całego pokolenia. Wszystko to można było kupić w ich wspólnym sklepie przy King s Road 430. Malcom stworzył zespół Sex Pistols, przeszedł do historii, Vivienne – stworzyła ubrania i dodatki, które powstały w wyniku odrzucenia wszystkich, ustalonych zasad mody i kroju a po które dziś często sięgamy, bo weszły na stałe do naszej garderoby. Malcolm nie doceniał jej wielkiego talentu. Kiedy w 1995 roku byłam z nim w jury nie był zbyt kontaktowy, jak każdy ogarnięty charyzmą człowiek, istniał zawsze obok, w innym świecie.

Z czasem Vivienne, usamodzielnia się, zmieniła spojrzenie na modę, przechodzi różne etapy, swoje projektowanie zaczyna opierać na technice i historii. W swojej twórczości, jest bardzo angielska, patriotyczna, odkrywa historyczne kroje i przenosi je do dzisiejszej odzieży. Staje się królową brytyjskiego krawiectwa, wytwarzającą Haute Couture, tradycyjnymi metodami z tradycyjnych tkanin angielskich. Kto by pomyślał, że dla projektantki szokującego panka ważna stanie się etykieta stroju, moda bardziej spokojna, wręcz romantyczna i prowokująca, szacownym i eleganckim szykiem. Demokracja i wolność w modzie, według niej, jest destruktywna i szkodliwa a progres XX wieku jest raczej regresem. Wystarczy spojrzeć na sytuację ekologiczną naszej planety czy kryzys w kulturze światowej.

Jej wkład w modę jest doceniany na całym świecie, a liczba jej odznaczeń, wyróżnień, tytułów, medali nadanych przez najsławniejsze, Instytuty Modowe, Królową Elżbietę, Księcia Filipa czy Gorbaczowa jest niełatwa do zliczenia i wyliczenia. Ciekawy i niespotykany jest tytuł dame nadany jej m.in. przez Królową Elżbietę. Vivienne, nie wystarcza działalność w modzie, staje się działaczką charytatywną, zajmuje się naszym globem, zwłaszcza lasami deszczowymi. Współpracuje z Nami Cambell, Palomą Andersen, Top Modelkami i księciem Karolem. Nie ma telewizora i komórki a mimo to jest na wskroś współczesna i we wszystkim zorientowana. Od ponad ćwierć wieku jest żoną i przyjaciółką Andreasa, studenta, którego poznała, gdy wykładała w Wiedniu. Z Andreasem, który jest od niej młodszy o 25 lat, od ponad ćwierć wieku tworzą udaną parę prywatnie i służbowo.

Hołdując hasłu „wszystko się łączy”, od lat łączy muzykę z modą, kulturę z polityką. Mimo, że przeszła wiele etapów biedy, rozgoryczenia, niepewności, udowodniła, że pasja, pomoc ludzi i wielkie zaangażowanie mogą zdziałać cuda. Teraz kiedy jest bogata, otoczona synami, wnuczkami, kochającym mężem, oddaje się znów z wielką pasją, walce o naszą przyszłość dla dobra sprawy, wpłaciła milion funtów, na cele charytatywne. Dziś, kiedy pieniądze, stały się celem samym w sobie, kiedy wszyscy skłaniamy się ku masowej kulturze, Vivienne jest wciąż wierna tradycji.

Jak ONA to robi?… Tajniki te zdradza w sposób wręcz doskonały Ian Kelly w biografii, w której „wszystko się łączy”, merytoryczne pomysły Wielkiej Artystki, ciekawy styl Autora i profesjonalizm wydania książki przez Bukowy Las!!!

Jagoda Komorowska

Liczba wyświetleń strony: 392414