Krople słońca pośród jesiennej nocy – Mercure Fashion Night 2017

W deszczowy wtorkowy wieczór 6 września 2017 w poznańskim hotelu Mercure odbyła się wyjątkowa impreza – wielka gala mody Mercure Fashion Night, zorganizowana razem przez sieć hoteli Mercure i Polską Akademię Mody.

Było to podsumowanie całorocznego rankingu firm odzieżowych i projektantów mody. Podczas gali można było obejrzeć kolekcje najlepszych projektantów i kreatorów, którzy otrzymali nagrody Polskiej Akademii Mody. Na laureatów czekały piękne statuetki – rzeźby autorstwa poznańskiego artysty – rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.

Już przy wejściu witał przybyłych gości personel hotelu. Częstując kieliszkiem wina lub drinkiem bezalkoholowym. Atmosfera stawała się z minuty na minutę coraz gorętsza. Wszyscy byli ciekawi, kto zdobędzie w tym roku najwyższe tytuły, przyznawane w świecie mody.

Wreszcie nadszedł moment inauguracji. Pani Karolina Szostak, polska dziennikarka sportowa, reporterka i prezenterka telewizyjna, powitała wszystkich i opowiedziała pokrótce o działalności sieci hoteli Mercure w Polsce. Dyrektor poznańskiego hotelu, Sebastian Marona, powitał gości w progach Mercure. Następnie Dominik Górny, wiceprezes Polskiej Akademii Mody, który pełnił tego dnia funkcję konferansjera, przywołał historię konkursów mody, przeprowadzanych od lat przez wspomnianą Akademię. Należy tu wspomnieć, że założycielem Polskiej Akademii Mody i jej wieloletnim prezesem jest Stefan Kostecki.

Pokazy rozpoczęła kolekcja „Resistance” pary znanych nie tylko w Polsce znakomitych projektantów – Magdaleny Arłukowicz i Aleksandra Gliwińskiego. Pani Magdalena zaprezentowała bardzo ciekawą odzież damską i męską z serii nazywanej potocznie „kręgosłup”, łączącej styl klasyczny z bardzo odważnymi, barwnymi elementami a Aleksander Gliwiński dobrał do niej bursztynową biżuterię, której oprawę stanowiło srebro i złoto. Te krople słońca zaklęte w niesamowite kształty, zamknięte w kokonach ze srebra, złota i czarnej skóry zachwycały wszystkich, dodawały strojom niepowtarzalnego wdzięku.

Po pokazie odzieży Magdalena Arłukiewicz otrzymała z rąk Prezesa Stefana Kosteckiego i Dyrektora Sebastiana Marony bardzo prestiżową nagrodę - Złotą Pętelkę (dyplom i statuetkę), a Aleksander Gliwiński za swoją cudowną biżuterię, prezentowaną od lat na wielu pokazach mody, otrzymał Złotą Super Pętelkę. Laureat po odebraniu nagrody zaskoczył zebranych miłą niespodzianką - ofiarował piękny komplet biżuterii pani hrabinie Ewie Potockiej, która swym przybyciem uświetniła tegoroczny Mercure Fashion Night.

Kolejnymi projektantami, którzy pokazali swoje kolekcje, byli Justyna Goźlińska i Arkadiusz Podgórzak. Rywalizowali oni o „Srebrną Pętelkę. Justyna Goźlińska za kolekcję Bitter Sweet Symphony otrzymała wyróżnienie, a Arkadiusz Podgórzak za kolekcję Loop Life, w której przeważały stroje czarno- żółte i czarno-szare, Nagrodę Główną, Statuetkę Srebrna Pętelka. Obie te kolekcje bardzo podobały się publiczności. Były nie tylko ładne i barwne, ale przede wszystkim funkcjonalne, takie, które większość gości chciałaby mieć w swojej szafie i móc nosić na przyjęcie, do pracy czy na spacer.

Bardzo dobrze odebrana została też kolekcja młodej projektantki Ewy Bednarskiej. O możliwość zakupu jej sukienek panie pytały zaraz po pokazie. Bardzo ciekawe łączenie barw i faktur oraz nowatorskie rozwiązania zapewniły jej nagrodę – Statuetkę Kreator-Nadzieja Mody.

Prezentująca swoją kolekcję sukien Hanna Bieńkowska jest laureatką wielu nagród, między innymi Złota Pętelka, Złota Igła, Kreator Roku 2016 i innych. W tym roku otrzymała Złotą Super Pętelkę. Hanna Bieńkowska pokazała suknie ślubne, suknie koktajlowe, wieczorowe i codzienne. Bardzo interesujące były zestawienia muślinu i koronki oraz haftowanego aksamitu z szyfonem. Piękne suknie i naprawdę zasłużona nagroda.

Pokazy zakończyła oszałamiająca kolekcja Teresy Rosati. To były suknie wyczarowane na podstawie kobiecych marzeń i snów. Romantyczne muśliny, wielobarwne hafty, dziewicza biel i erotyczna czerń – to wszystko można było znaleźć w tej jednej kolekcji. Kobiety z widowni z lekką zazdrością spoglądały na modelki jakby wyjęte z bajek o księżniczkach i elfach, a mężczyźni przełykali ślinę wpatrzeni w zachwycające zjawiska. Kolekcja Teresy Rosati była ukoronowaniem tegorocznej gali Mercure Fashion Night. Nic więc dziwnego, że prezes Stefan Kostecki wraz z Dyrektorem Sebastianem Maroną wręczył pani Teresie Statuetkę Złotej Super Pętelki.

Również Ewa Minge, projektantka znana zarówno w Polsce, jak i na świecie, otrzymała od PAM Statuetkę Złotej Super Pętelki. Laureatka nie mogła przybyć na galę by pokazać swoją kolekcję. W imieniu Ewy Minge nagrodę odebrała Małgorzata Szymko.

Podczas gali, oprócz nagród przyznanych projektantom, wręczono także Złote Odznaki Polskiej Akademii Mody. Otrzymali je: Dyrektor poznańskiego hotelu Mercure, pan Sebastian Marona, prowadzący Akademię Wizażystyki Maestro Olaf Tabaczyński za zasługi w promowaniu ponadczasowych wartości mody i stylu życia, Zofia Just oraz Zbigniew Długi.

Zaszczytny tytuł Kreatora Mody Fryzjerskiej 2017 otrzymali: Patrycja Grzempowska i Robert Grzempowski.

Jednak nie tylko projektanci i kreatorzy wrócili do domu z nagrodami. Podczas wspaniałego bankietu, wydanego przez Dyrekcję hotelu Mercure, odbyła się loteria. Przy wejściu na imprezę goście wrzucali do szklanego klosza wizytówki. Po pokazach, podczas przyjęcia, nastąpiło losowanie i wręczanie nagród. Wygrać można było biżuterię z pracowni Aleksandra Gliwińskiego oraz vouchery na weekendowy pobyt w jednym z hoteli sieci Mercure. Było naprawdę dużo śmiechu i radości.

Oprawę muzyczną wieczoru zapewniła śpiewająca piosenki niezapomnianej Anny German Marta Grabowska. Występowała ona w pięknej malinowej sukni firmy Semper.

Galę mody Mercure Fashion Night należy uznać za ogromny, wspólny sukces Polskiej Akademii Mody i sieci hoteli Mercure. Kolejny raz sprawdziła się zasada, że najlepsze wyniki osiąga się przy dobrej partnerskiej współpracy.

Kalina Izabela Zioła

Liczba wyświetleń strony: 392401