{relacja filmowa} Gala Polskiej Mody - 3 IX 2015 suknie ślubne Elizabeth Passion
{relacja filmowa} Złota Pętelka 2015 - Aleksander Gliwiński i Magdalena Arłukiewicz
{relacja filmowa} Złota Pętelka 2015 - Ilona Kanclerz
{relacja filmowa} Złota Pętelka 2015 - Anna Pawłowska
{relacja filmowa} Złota Pętelka 2015 - marka SHARK
{relacja filmowa} Złota Pętelka 2015 - Szymon Słaboński
{relacja filmowa} Dziennikarskie Potyczki z Modą
3 września 2015r w Alei Lipowej MTP odbyła się piąta już GALA Polskiej Mody, wymyślona i organizowana przez Polską Akademię Mody przy współudziale MTP i wielu innych firm i marek. Tak duża liczba widzów sprawiła ze wielu musiało niestety stać.
Gala składała się z trzech części. Pierwsza to 15 już „dziennikarskie potyczki z modą”. Dziennikarki, nie tylko z poznańskich redakcji ubrała tym razem Anna Pawłowska, znakomita projektantka, laureatka wielu nagród. Kreacje projektantki były zawsze przyjmowane entuzjastycznie. Tak było i tym razem. Autorski pokaz projektantki z wyszukaną aranżacją i muzyką, pełny fantazji i brawurowy w dodatku z udziałem nieskrępowanych modelek- dziennikarek wzbudził zachwyt publiczności. Anna Pawłowska nagrodzona została już po raz drugi „Złotą Pętelką”.
Drugą część Gali stanowił finał 35 konkursu o „Srebrną Pętelkę”. Jak mówiła przewodnicząca jury , legenda polskiej mody Grażyna Hase, problemem był wybór kolekcji do finału, a jeszcze większym wybór z finalistów tej jednej, jedynej.
Magdalena Brasse, która pracowała m.in. dla marki Mohito skomponowała kolekcję z wełny, jedwabiu i jensu. Inspirację stanowiły barokowe ołtarze i lata 90-te. Andżelika Niklewicz z kolekcją „Polowanie w mieście” dobierając materiały i dodatki chciała stworzyć kolekcję dziką dla odważnych kobiet. Anna Szejbakowska zainspirowała się cialem oraz rytmem powtarzania się splotów, układów nici, kolorem. Kolekcja była wykonana z naturalnego jedwabiu. Alicja Szklarz stworzyła kolekcję będącą spełnieniem marzeń z dzieciństwa w którym kwiat róży miał dla autorki ogromne znaczenie. Viktoriia Nosach urodziła się na Krymie. Inspiracją dla niej były lata 60-te. Zachowując różne struktury materiałów chciała nawiązać do malarstwa Pucciniego. Zofia Steć inspirowała się widzianymi pod mikroskopem polaryzacyjnym obrazami. Proste geometryczne konstrukcje zostały przełamane zwiewnością, zamaszystością i warstwowością tkanin. Ewelina Kowal stworzyła kolekcję w stylu romantycznym. Elementem łączącym są gipiury oraz materiał piankowy. Bianka Stys zadebiutowała swoją kolekcją, inspirowaną odsłonami nocy. To również zabawa transparentnością, strukturą i fakturą materiału. Anna Jaśkowiak inspirowała się graffiti. Kreacje adresowane są do młodych gotowych do walki z przeciwnościami losu kobiet. Kolekcja Joanny Ograniściak-Płachta stanowi reinterpretację podstawowych form ubioru, szczególnie koszuli. Asymetryczne formy i plisowania, ciecia i surowe wykończenia nadają świerzy i lekki rys tradycyjnym formom.
Część trzecia Gali to tradycyjnie Najbardziej pożądane i prestiżowe nagrody. Moda to nie tylko odzież. Modna mogą być też różne usługi i działania.
Certyfikaty i statuetki „Marka na Topie” otrzymały: LPP (właściciel marek odzieżowych: Reserved -która od kilku miesięcy jest na czele rankingu marek odzieżowych), Cropp, House, Mohito, Sinsay), OSM Czarnków ( hit i przebój roku – Deser Czaruś), Press-Service (lider w dziedzinie kompleksowego monitoringu internetu).
Statuetki Kreator Mody Fryzjerskiej 2015 otrzymali : Magda Kwiatkowska i Mariusz Nowacki ( przypomnijmy że w ubr statuetki te dostały : Krystyna Piasecka i Maria Katscher)
Statuetkę i certyfikat Polski Kreator Wizażu 2015 otrzymał Olaf Tabaczyński ( To po raz pierwszy przyznana nagroda. W przyszłym roku organizatorzy zamierzają przyznać statuetkę Marka na Topie również marce obuwniczej). Jak mawia S. Kostecki obraz kobiety to jej osobowość i ubiór ale również głowa ( fryzura i makijaż) oraz buty stanowiące ramę tego obrazu. Dobór ramy ma znaczenie szczególne.
Najbardziej pożądana nagroda polskiej mody to „Złota Pętelka”. W tym roku otrzymali ją Aleksander Gliwiński i Magdalena Arłukiewicz. A.Gliwiński to najwybitniejszy polski projektant biżuterii. Inspiracją do stworzenia kolekcji pokazywanej na Gali stała się tęsknota za szykiem i elegancją lat 50-tych. Kolekcja powstała w oparciu o różne materiały jak : bursztyn, srebro, naturalna skóra, futro, elementy złocone. Jego biżuteria sprzedawana jest w wielu krajach świata. Magdalena Arłukiewicz w swej kolekcji położyła nacisk na proste i geometryczne linie. Spódnice i spodnie przypominają syrenie ogony. Kolekcja utrzymana jest w czarno białej tonacji z elementami szarości i różu.
Złotą Pętelkę otrzymali też:
Szymon Słaboński – za najlepszy debiut ( młody projektant, który w ubr. nagrodzony został Srebrną Pętelką i statuetką Kreator Mody. Dla niego inspirację stanowiły barwne, kiczowate, niskobudżetowe teledyski wykonawców muzyki eurodance i eurohouse. Dedykuje ją Lucerno Olulo Navarro, 14 letniej Peruwiance, która została dotkliwie poparzona, a która uratowała z pożaru inne dziecko), Ilona Kanclerz – za zasługi dla mody(„Perły w koronie” to inspirowana tradycyjnym strojem kolekcja o nowym podejściu łączenia tradycji z przyszłością. Dominująca w kolekcji czerń stanowi odniesienie do węgla. Wykorzystanie wzoru liścia paproci to próba nowej identyfikacji regionu śląskiego. Projektantka jest laureatką wielu nagród krajowych i zagranicznych, jest też wykładowcą na wielu uczelniach artystycznych), SHARK – marka (salon odzieży zajmujący się od 20 lat sprzedażą odzieży na różne okazje; szeroki wybór sukien, koszul, bluzek, żakietów, spódnic , spodni, sweterków, kurtek, płaszczy , dodatów. Uwagę Kapituły Złotej Pętelki wzbudziła niezwykle profesjonalna i kulturalna obsługa)
Galę zakończył pokaz sukien ślubnych Elizabeth Passion do piosenki z repertuaru Anny German wykonanej przez laureatkę wielu konkursów im A. German – Martę Grabowską.
Co szczególnie zwróciło uwagę w Gali to prezentacja kreacji i kolekcji, których nie ma w tzw. „sieciówkach”, propozycji polskich projektantów i polskich marek, pojedynczych często wzorów, pokazujących że nie wszyscy muszą być ubrani tak samo i że cena może być dla każdego. Zauważyliśmy też że kilku przedstawicieli firm odzieżowych szukało kontaktu z projektantem mając dla nich propozycje współpracy.
Na Gali też specjalnie akcentowano 40-lecie pracy S.Kosteckiego w kulturze i modzie ( w modzie 25), 15-te „dziennikarskie potyczki z modą”, 35-ty konkurs o „Srebrną Pętelkę”(te dwa projekty mają mniej lat, gdyż był okres że były organizowane dwa razy w roku) i wspominano czas gdy Poznań był polską stolicą mody. Założyciele Polskiej Akademii Mody i kochający modę , mają nadzieję że ten czas wróci. Początkiem jest Gala Polskiej Mody.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z V Gali Polskiej Mody na stronach facebooka