Finaliści 45 Konkursu o „Srebrną Pętelkę” 2022

Lidia Kotłowska – Wyróżnienie w 45. Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

{relacja filmowa} Lidia Kotłowska

est absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych, kierunek Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru. Szkołę ukończyła w tym roku. Ma 25 lat. Pracuje dorywczo w firmie Al Capone. Za odszycie kolekcji odpowiada jej ciotka - Małgorzata Piątkowska.
Kolekcja The Magic Movement to zmysłowość i subtelne połączenie ubrań z bielizną.


Paulina Bukowska – Wyróżnienie w 45. Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

{relacja filmowa} Paulina Bukowska

Paulina Bukowska z Zakopanego, wkraczając w świat mody, studiuje projektowanie mody na VIAMODA w Warszawie. Modę kocha od zawsze i postanowiła sama ją tworzyć.
Prezentowaną kolekcję  "Niepokorna" zaprojektowała z myślą o kobietach -  odważnych, zmysłowych, niepokornych.
Źródłem inspiracji są lata 70. Jest to jej pierwsza kolekcja, z której jest bardzo dumna :)


Jagoda Kołodziej – Wyróżnienie w 45. Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

{relacja filmowa} Jagoda Kołodziej

Absolwentka grafiki edytorskiej na WSE im ks. Józefa Tischnera w Krakowie. W 2022 obroniła tytuł projektanta ubioru na SAPU. Aktualnie uczęszcza do Szkoły Konstrukcji Odzieży. Od września rozpoczyna naukę Kostiumografii na MSKPU w Warszawie. Pasjonatka sztuki i świata. Uważa, że kolory mają moc, dlatego jest ich tak wiele w jej projektach.
Kolekcja POP IT! ma na celu wywoływanie uśmiechu na twarzach odbiorców. Główną inspiracją był pop art, a w szczególności obrazy Andy’ego Warhola oraz Roy’a Lichtensteina. Charakterystyczne nasycone barwy oraz geometryczne elementy były podstawą do stworzenia autorskich printów. Poliestrowy materiał, który występuje w każdej sylwetce nawiązuje do tkanin i dzianin używanych w latach 60. Inspiracją była też sztuka origami, której wpływy widać w detalach takich jak plisowane motylkowe rękawy. W kolekcji występuje sześć nasyconych kolorów, często ułożonych na zasadzie kontrastu koła barw. Kroje ubrań nawiązujące do mody lat sześćdziesiątych zostały zmodernizowane tak, aby łączyć tamtą dekadę z teraźniejszością. Dopełnieniem całości są autorskie dodatki: kapelusze, opaski oraz torebki.


Ewa Ślusakowicz - Główna Nagroda w 45. Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

{relacja filmowa} Ewa Ślusakowicz

Ukończyła szkołę odzieżową w Gorzowie. Obecnie pracuje jako krawcowa w salonie sukien ślubnych, a w weekendy studiuje na pierwszym roku projektowanie ubioru w MSKPU w Warszawie. Pasję do mody zaszczepiła w niej babcia, która była krawcową.
Kolekcja IN THE END inspirowana jest architekturą mostów takich jak Helix Bridge a także Henderson Wave Bridge w Singapurze. Zawiłość przy jednoczesnej przejrzystości konstrukcji, przywiodły na myśl projektantce mięsiste, drapowane i plisowane tkaniny, w neutralnych odcieniach, z mocnymi akcentami w postaci pasów i dodatków. Kolekcja składa się z sześciu sylwetek ready to wear których forma i charakter w subtelny i niedosłowny sposób czerpią z inspiracji. Kolekcja stworzona została z myślą o tym, aby móc wykorzystywać ją przez cały rok, a nie tylko przez jeden sezon.


Aleksandra Jaroszewicz – Główna Nagroda w 45. Konkursie o „Srebrną Pętelkę”

{relacja filmowa} Aleksandra Jaroszewicz

Studentka pierwszego roku kierunku Wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie, kierunek: projektowanie graficzne.
Kolekcja Queensland inspirowana jest baśniami. Wykonana z materiałów stretch`owych w pracowni krawieckiej/projektowej, z wykorzystaniem mobilnych elementów dekoracyjnych powstałych w pracowni jubilerskiej, z użyciem lekkich metali. Elementy dekoracyjne z możliwością odczepienia.


Finaliści 46 Konkursu o „Srebrną Pętelkę”

Marta Sołoducha – Główna Nagroda

Absolwentka MSKPU. Projektując ubrania wykorzystuje własną wrażliwość, zachowując w projektach wspomnienia i emocje. Najczęściej szuka inspiracji w świecie artystycznym i własnych doświadczeniach. Na co dzień - zwykła dziewczyna podążająca za marzeniami ze szkicownikiem w dłoni.
Inspiracją do stworzenia kolekcji Efekt motyla był tytułowy efekt, a dokładniej matematyczna teoria tego zjawiska. Projektantka zafascynowana rysunkami skomplikowanych wzorów matematycznych, które przykuły jej uwagę symetrią i przenikającymi się liniami, stworzyła formy i detale ubrań. Jest to artystyczne spojrzenie na matematykę, z którą autorka zawsze była związana. Wykorzystała materiały takie jak tencel, cupro czy bawełna organiczna z certyfikatem Oeko-Tex i GOTS. Uzupełnieniem kolekcji są wykonane ręcznie torebki z wahspapy i tkaniny korkowej.


{relacja filmowa} Sołoducha

Relacja filmowa – Piotr Kusy,
Zdjęcia :Zbysław Kaczmarek, Jan Krzyśko, Dominik Włoka

Alicja Prus – Główna Nagroda

Alicja Prus jest projektantką mody z Żernik Wrocławskich, obecnie mieszka w Warszawie, gdzie studiuje zarządzanie na Akademii Leona Koźmińskiego. Ukończyła Projektowanie Ubioru na MSKPU. W przyszłości chciałaby połączyć wiedzę zdobytą na obu uczelniach, tworząc własną markę modową. Interesuje ją przede wszystkim moda damska, zwłaszcza awangardowa. Chce tworzyć rzeczy, które wyróżniają się formą, fakturą i inspiracją, tak aby ludzie w nich, czuli się silni, wyjątkowi i nie bali się wyróżniać w tłumie.
Kolekcja Radioactive jest inspirowana ludzkim konsumpcjonizmem, który sprawia, że zaśmiecamy planetę, niszcząc ją. Przy tworzeniu wzorów główną inspiracją były śmieci, ich kształty, czy też nietypowe faktury. Kolekcja przez swoje nietuzinkowe formy, przepych w różnorodności kolorów i materiałów ma ukazać, że coraz częściej skupiamy się na tym by posiadać jak najwięcej, również, jeśli nie wszystkie z tych rzeczy są przez nas później użytkowane.


{relacja filmowa} Prus

Relacja filmowa – Piotr Kusy,
Zdjęcia :Zbysław Kaczmarek, Jan Krzyśko, Dominik Włoka

Wiktoria Krupińska – Wyróżnienie

Tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Stawia na indywidualne podejście i nieszablonowe myślenie. Entuzjastycznie rozwija główną pasję jaką jest projektowanie mody.
Tematem kolekcji IMMUNE jest strach przed krytyką i opinią innych. Jest to próba pokazania tego, co wewnątrz, emocji. Multiplikacja kieszeni symbolizuje skrywanie własnych emocji oraz obaw, a przede wszystkim ukrywanie samego siebie. Obszerne formy ubrań mają bezpiecznie zakryć ciało. Wypełnione ubrania są jak kołdra, pod którą możemy się schować i czuć bezpiecznie, spokojnie. Kolekcja składa się z sześciu pełnych sylwetek.


{relacja filmowa} Krupińska

Relacja filmowa – Piotr Kusy,
Zdjęcia :Zbysław Kaczmarek, Jan Krzyśko, Dominik Włoka

Justyna Sidor – Wyróżnienie

Justyna z Podkarpacia. Prowadzi małą pracownię w Przemyślu, w której projektuje i szyje stroje do tańca towarzyskiego. Jest samoukiem. Zaczęła szyć w wieku 18 lat. Z początku metodą prób i błędów szyła tylko dla siebie, później dla koleżanek, aż w końcu jej pasja stała się sposobem na życie. W 2017 roku ukończyła kurs krawiectwa, dzięki któremu mogła otrzymać środki na otwarcie własnej działalności.
Kolekcja LATIN DANCE uszyta w całości z elastycznych, miękkich i przewiewnych jerseyów. Przeważa tu kolor czarny z dodatkiem zwierzęcych printów (panterka, skóra węża). Kolekcja została stworzona z myślą o najbardziej wymagających klientkach. Łączy w sobie drapieżność, elegancję i wdzięk. Projektując stroje do tańca bardzo ważne jest wyobrażenie sobie kreacji w ruchu, stąd w kolekcji dużo tasiemek, pasków, frędzli i falban które pięknie pracują, podkreślając każdy ruch sylwetki.


{relacja filmowa} Sidor

Relacja filmowa – Piotr Kusy,
Zdjęcia :Zbysław Kaczmarek, Jan Krzyśko, Dominik Włoka

Małgorzata Dzierżęga – Wyróżnienie

Jest studentką 2 roku projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru.
Prowadzi własną działalność gospodarczą. Aktualnie zajmuje się głównie personalizacją ubrań (malowanie, haftowanie). Uwielbia wykorzystywać niecodzienne metody do tworzenia projektów i dodawać do nich coś nowatorskiego. Jako projektant jest skupiona na aspekcie ekologicznym i jak najmniejszym obciążaniu naszego środowiska. Stąd projekty są stworzone najczęściej z materiałów z recyklingu.
Kolekcja Dawno temu w mieście jest inspirowana sztuką linorytu, jego surowością i prostotą. Wykonana z materiałów ze starych ubrań lub resztek materiałów z pracowni projektantki, pokazuje, że można wykonać zjawiskowe projekty, wykorzystując to, co nas otacza, bez konieczności kupowania i produkowania nowych materiałów. Aby tego dokonać zdecydowała się wykorzystać tradycyjne techniki takie jak np. tkanie na krośnie z pociętych pasków materiałowych, czy stworzenie własnych linorytów do odbijania wzoru na tkaninie. Kolekcja przedstawia świeże spojrzenie na tradycję, poprzez modę street. Jednocześnie nawiązuje do najnowszych trendów i czuć w niej powiew lat 90.


{relacja filmowa} Dzierżęga

Relacja filmowa – Piotr Kusy,
Zdjęcia :Zbysław Kaczmarek, Jan Krzyśko, Dominik Włoka

Magdalena Buczek

Analityczka. Projektantka. Umysł ściśle otwarty. Mimo krótkiego stażu w świecie designu autorka szybko zajmuje konkretną postawę wobec mody. Sztuka staje się dla niej środkiem przekazu złożoności emocji i wrażliwości psychiki ludzkiej. Inspiruje ją symbolika i magia kobiecości, które chętnie podkreśla w swoich projektach. Tegoroczna dyplomantka MSKPU. Na co dzień analityczka biznesowa w firmie Pandora.
Kolekcja To będzie piękny koniec świata
Podróż po cienkiej linii pogranicza światów.
Autorka w swojej utopijnej wizji końca nonszalancko bawi się konwenansami. Odcina etykietki od przyjętych standardów: przeciwstawia się ponurym i złowieszczym stereotypom apokalipsy i odziera romantyzm z szablonowych tiuli i koronek. Balansuje na skraju niedopowiedzenia – dzięki czemu pozostawia przestrzeń na własną refleksję.
Krawcowa: Małgorzata Mielczarek


{relacja filmowa} Buczek

Relacja filmowa – Piotr Kusy,
Zdjęcia :Zbysław Kaczmarek, Jan Krzyśko, Dominik Włoka

Liczba wyświetleń strony: 479077