Finaliści 36 Konkursu o „Srebrną Pętelkę” 2016

„Srebrną Pętelkę” i Nagrodę Główną Międzynarodowych Targów Poznańskich zdobył Bartosz Kuśnierz

Bartosz Kuśnierz to tegoroczny absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, zwycięzca Cracow Fashion Awards 2016 a także Mielec Fashion Time 2016, finalista międzynarodowych i krajowych konkursów związanych z modą.
Kolekcja „Danakil” przeznaczona jest dla świadomych mężczyzn, którzy potrzebują kontaktu z przyrodą i zdają sobie sprawę z wagi jaką ona ma dla człowieka. Inspirację stanowi popękana sucha ziemia tworząca charakterystyczne kształty, które można znaleźć na wyjątkowej pustyni Danakil w Etiopii. Obecność na tej pustyni sprawia, że człowiek dosłownie doświadcza tego czym jest surowe i bezlitosne piękno natury. Natura pustyni Danakil dostarczyła także niemal gotowego patternu, który został po geometrycznym uproszczeniu zastosowany jako motyw przewodni kolekcji.

Pozostali finaliści 36 Konkursu:

Wojciech Wyza pochodzi z Olsztyna, obecnie uczy się w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Swoją pierwszą kolekcję pt.: ,,BLACK AND WHITE” zaprezentował w Warszawie podczas premiery pozycji wydawniczej do której pozował jako model. Jedna z jego sukienek znajduje się w Europejskiej Galerii Sztuki w Rzeszowie.
"BE STILL" jest kolekcją dyplomową, inspirowaną wyrażaniem emocji poprzez gesty oraz drabiną, symbolizującą pięcie się do góry, upadek i podniesienie się. W projektach została użyta metoda szczypanki i naszywania. Na printach wykonanych ręcznie przez projektanta widnieje napis "Moje myśli są niczym…" co oznacza, ze nie mają znaczenia istniejąc tylko w naszej głowie, potrzebne jest działanie, by je urzeczywistnić.

Klaudia Żulewicz, młoda projektantka z Rzeszowa, absolwentka Artystycznej Szkoły Projektowania Ubioru w Krakowie, obecnie poszukuje inspiracji do nowych kolekcji w UK. Na co dzień fryzjerka, po pracy zasiadająca do maszyny i nowych projektów. „Weave” (splot) to kolekcja inspirowana splotami tkanin, głównie splotem płóciennym. Sploty wykonane zostały różnymi technikami z pasków eko skóry i pianki. Grupą docelową są panie wkraczające w dorosłe życie, dlatego kolekcja jest elegancka i kobieca a kolorystyka stonowana, natomiast sploty oddają buntowniczą naturę, z którą kobieta nie chce się pożegnać.

Sabrina Lounis pochodzi z Katowic, studiuje projektowanie ubioru w  Krakowskich Szkołach Artystycznych na kierunku Artystycznego Projektowania Ubioru. Dzięki podjęciu nauki w KSA oraz wcześniejszemu kursowi krawieckiemu, samodzielnie wykonuje wszystkie swoje projekty. Jej prace były wystawiane w galeriach w Krakowie oraz w Dąbrowie Górniczej, jest finalistką Silesia Fashion Day 2016.
Kolekcja nawiązuje do twórczości Gustava Klimta i jego muzy - Adeli Bloch-Bauer. Inspirowana była malarstwem oraz kolorystyką złota i czerni, które podkreślały subtelną urodę modelek. To próba przeniesienia secesyjnej estetyki widocznej u Klimta w dzisiejsze realia poprzez zastosowanie współczesnych form, tkanin i dodatków. Większość sylwetek ma charakter wyjściowy ale poszczególne elementy mogą odnaleźć zastosowanie w codziennej współczesnej modzie.

Karolina Borucka i Anna Hryniewicka to – jak same panie o sobie mówią - duet, który nie boi się wyzwań. Ukończyły różne uczelnie, były laureatkami różnych konkursów, a dziś tworzą razem niebanalne połączenia ręcznie malowanych tkanin z nowoczesnymi formami, które można śmiało nazwać mianem sztuki użytkowej. Pochodzą z Białegostoku.
„FLOWER KALEIDOSCOPE” to kolekcja stworzona z myślą o kobiecie niezależnej i zdecydowanej, która chce czerpać z natury, nie odżegnuje się od swojej kobiecości i niezwykłości. Kolekcję cechuje: niepowtarzalność- wszystkie elementy były ręcznie malowane, nieoczywistość formy-dopuszczenie wprowadzania zmian poprzez obrotowość formy, indywidualizm-tworzenie ręcznie bazowych elementów, ekologiczna odpowiedzialność-dbałość o środowisko w gospodarowaniu materiałem

Żaneta Barbarewicz jest absolwentką szkoły odzieżowej w Gdańsku na Przymorzu. Interesuje się modą, projektowaniem, sportem, kocha podróże. Santina Zienkiewicz - uczęszcza do szkoły odzieżowej na Przymorzu. Zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie o bursztynową igłę. Projektantki postanowiły stworzyć wspólnie kolekcję, planują w przyszłości studia z związane z modą i projektowaniem.
Inspiracją do powstania kolekcji „Golden shower” są kobiety na przestrzeni wieków, przechodzące przemianę: kiedyś delikatne, zmysłowe, dziś niezależne, swobodne, silne i wolne. Istotne znaczenie mają kolory: biały - symbol czystości, niewinności, bezpieczeństwa; złoty - symbol bogactwa, wzniosłych idei, szlachetności; czerwony - kojarzony z energią, z duszą kobiety, kolor życia, emocji. Łącząc kratę z różnymi dodatkami projektantki chcą pokazać odwagę , która jest – ich zdaniem- najważniejszą cechą współczesnej kobiety.

Patrycja Siwiec z Kielc, jest studentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Dzięki konkursom, szkole oraz dodatkowym kursom stara się rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Jej dotychczasowe sukcesy związane z modą to pierwsze miejsce podczas Silesia Fashion Day oraz Mielec Fashion Time a także wyróżnienie podczas Międzynarodowego konkursu Off Fashion.
Kolekcja „Existence” składa się z 8 sylwetek wykonanych w jasnej tonacji różu oraz kremu. Projekty wyróżnia autorska struktura. Są to ręcznie naszywane kulki filcowe, pióra, kamienie, frędzle, cięty szyfon oraz przeróbki tkanin. Bogata struktura zestawiona jest z transparentnym szyfonem oraz dopracowanymi formami odzieży z wełny.

Małgorzata Juskowiak obroniła pracę licencjacką na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na wydziale Tkaniny i Ubioru, ukończyła kurs konstrukcji odzieży prowadzony przez Europejską Akademię Mody. Interesuje się konstrukcją ubioru, wykorzystaniem technologii w projektowaniu oraz dopasowaniem form ubioru do nietypowych sylwetek. Prowadzi bloga związanego ze sztuką projektowania i szycia.
„Lake” to kolekcja ubiorów młodzieżowych wykorzystująca różnorodne technologie wykańczania tkaniny bawełnianej. Proste formy ubiorów o charakterze rekreacyjno–sportowym, lekko dopasowane do ciała, nie tracą luźnego charakteru dzięki zastosowaniu rękawów kimonowych czy zakładek. Źródło inspiracji stanowi fauna i flora jeziora oraz wędkarstwo. Uzupełnieniem kolekcji są dodatki, poddane takim samym procesom jak odzież oraz ozdoby skonstruowane z przynęt wędkarskich.

Justyna Goźlińska z województwa mazowieckiego, jest uczennicą projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Odbyła praktyki u Anny Młynarczyk – projektantki, finalistki II edycji Project Runway. Współpracowała przy organizacji pokazu Bohoboco a także komercyjnej imprezy modowej Design Sample Sale Bilioneurobab oraz Warsaw Fashion Weekend.
Kolekcja "The Mask is Back" powstała, aby ukazać jak wiele ważnych funkcji w naszym życiu pełnią kolory. Oddziałują na nasze zmysły przez skojarzenia ze smakiem bądź zapachem, a także wpływają na samopoczucie poprawiając humor, dodając energii lub wprowadzając w stan przygnębienia

Ewelina Kowal z Podkarpacia, jest absolwentką technikum odzieżowego im Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. W zeszłym roku zakwalifikowała się do finału „Srebrnej Pętelki”. „Koronkowe Love” to kolekcja składająca się z 8 wzorów. Głównym tematem jest koronka połączona z letnimi delikatnymi materiałami, nadająca strojom ciepły, wakacyjny charakter.

Liczba wyświetleń strony: 377969