Finaliści 34 Konkursu o „Srebrną Pętelkę” 2014

{relacja filmowa} Aleksandra Stodółka, Karolina Hudak, Paulina Staszyńska, Edyta Mazur, Natalia Nikolska

{relacja filmowa} Sara Betkier, Ewa Pawłowska-Torres, Patrycja Wiatr, Anna Krzemień, Ewa Bednarska

Aleksandra Stodółka

„Wild Thing" to kolekcja będąca próbą zdefiniowania złożoności kobiecej natury. Tworzy krajobraz współistniejących ze sobą pierwiastków siły i delikatności, a tematyka ta przełożona na język mody znajduje swój wyraz w kontrastowych zestawieniach tkanin, barw oraz dodatków. Geometryczne cięcia sąsiadują z miękko układającymi się fałdami, sztywna ekoskóra z delikatną koronką, jedwabie i tiule z ciężkimi dodatkami: porożem jeleni i piórami.

Karolina Hudak

jest studentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, finalistką 33 konkursu o „Srebrną Pętelkę" w 2013r. W swojej twórczości inspiruje się przede wszystkim kulturą i tradycją krajów dalekiego wschodu. Korzysta też z nowoczesnych technik obróbki materiałów w tym cięcia laserem. Kolekcja Contrete-Glass zainspirowana została architekturą Shanghai World. Do jej wykonania wykorzystano materiały współgrające z kobiecym rytmem życia, tworząc przy tym posągowe kreacje, które emanują kobiecością i poczuciem pewności siebie. Jest to kolekcja dla kobiety dotrzymującej tempa nowoczesności - to wyraz jej triumfu w pogodzeniu swojej wielozadaniowej roli we współczesnym świecie.

Paulina Staszyńska

to absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Brała dotąd udział w pokazach szkolnych. Jej kolekcja damsko-męska na sezon wiosna-lato 2015 inspirowana obrazami Pabla Picasso, manipulacją warstwami, charakteryzuje się prostą elegancją.

Edyta Mazur

Głównym motywem kolekcji są płaszcze, przeznaczone dla kobiety współczesnej, na różne okazje: na zakupy, do pracy, wizytowe itd. Każda kobieta chce wyglądać dobrze, przyciągać wzrok mężczyzn i przy tym czuć się wygodnie. Niestandardowa konstrukcja i jakość wykonania spełniają te oczekiwania. Kolekcja zwieńczona jest wieczorowym płaszczem pod którym kryje się zwiewna suknia, stworzona z kilkunastu metrów materiału, wykańczana ręcznie z dbałością o detale. Edyta Mazur jest studentką 2 roku Politechniki Łódzkiej. 6 lat temu pierwszy raz usiadła przy maszynie do szycia. Projektowanie przyszło spontanicznie, kiedy wykroje z gazet lub stron internetowych przestały jej wystarczać. Jest perfekcjonistką. W każdym ubraniu zależy jej na jak najwyższej jakości wykonania.

Natalia Nikolska

ukończyła z wyróżnieniem Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Jest półfinalistką Off Fashion, zdobyła 3 miejsce w konkursie „Zaprojektuj swoje studia" organizowanym przez Viamoda Industrial. Wzięła udział w konkursie "Silhouette of the Future", a jej szkic zostanie zaprezentowany na wystawie w Modemuseum w Hasselt we wrześniu tego roku. Kolekcja "ukryte/odkryte" zrodziła się z poszukiwań piękna w sytuacji, która na pierwszy rzut oka nie miała z pięknem nic wspólnego oraz rozważań nad pojęciem dekonstrukcji. Inspiracją jest tu architektura, również jej ukryte elementy jak konstrukcja i instalacje. W kolekcji nadruki odkrywają prawdę o konstrukcyjnych elementach architektury. Podstawą do ich przygotowania były zdjęcia dokumentacyjne remontu i przebudowy kamienicy, które zostały przeskalowane i skadrowane w taki sposób, żeby stworzyć nową jakość.

Sara Betkier

ukończyła studia licencjackie na Politechnice Koszalińskiej gdzie obroniła pracę dyplomową wykonaną z ubioru. Jej doświadczenia zawodowe wiążą się z projektowaniem i stylizacją. Brała udział w półfinałach "Off Fashion" a także w międzynarodowym konkursie w Rydze, "Habitus Baltija" oraz "The Amber Avant-Garde". Kolekcja "Kagué" inspirowana jest stylem ulicznym, jednak pozostaje w tonacji klasyki z nutką szaleństwa. Ze wszystkich elementów zawartych w kolekcji można tworzyć różne stylizacje. Jest odzwierciedleniem kobiety niezależnej, odważnej oraz świadomej swojego piękna. Ogromną rolę odgrywają mocne kolory oraz połączenie kontrastujących tkanin takich jak wełna, lateks, satyna.

Ewa Pawłowska-Torres - GŁÓWNA NAGRODA SREBRNA PĘTELKA

jest absolwentką Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (2014r. - Dyplom z wyróżnieniem - Kolekcja Leaf Overs).Brała udział w licznych wystawach oraz w konkursach: Off Fasion, Fashion Designers Awards, Złota Nitka. W swojej twórczości łączy ze sobą dwie pasje: sztukę oraz projektowanie ubioru, tworząc kolekcje unikatowe, w których stara się przesuwać granice przyjętych norm, eksperymentując z formą oraz materią. Pozornie proste formy kolekcji „Leaf Overs", oparte są na kroju współczesnego kimona. To zabawa kontrastem oraz formą, geometrią i organicznością, która niejednokrotnie przyjmuje postać rzeźbiarską i przestrzenną. Kolekcja ta jest przejściem od bardzo masywnych, przerysowanych i „sztywnych" sylwetek męskich, do wiotkich, organicznych i lekkich sylwetek damskich. Wspólnym mianownikiem pomiędzy światem męskim, a damskim oprócz tkanin, są także zdobione sitodrukiem unikatowe podszewki płaszczy których motywem przewodnim są spadające liście.

Patrycja Wiatr

jest absolwentką kierunku Wzornictwo - Projektowanie Ubioru Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Symbiosis to kolekcja inspirowana architekturą oraz motywem plastra miodu, który wykorzystany został w różnych technikach zdobienia materiału. W poszczególnych modelach zastosowane zostały takie rozwiązania technologiczne jak: wytłaczanie, wycinanie laserowe oraz robótki ręczne. Projektantka stworzyła kolekcję ubiorów opartych na prostych formach i miękko układających się liniach konstrukcyjnych, w naturalnej kolorystyce zaczerpniętej z przyrody. Kolekcja została uszyta z tkanin naturalnych.

Anna Krzemien

ukończyła technikum w Zespole Szkół i Projektowania Ubioru w Sosnowcu oraz Wyższą Szkołę Techniczna w Katowicach na kierunku projektowanie mody. Pracuje w firmie "Norman" w Radzionkowie jako technolog. Podczas nauki w technikum dwukrotnie uczestniczyła w konkursie Srebrna Pętelka zdobywając wyróżnienie. Motywem przewodnim kolekcji są labirynty: ich forma i symbolika. Prezentowane ubiory cechuje oryginalna konstrukcja, zmieniająca geometryczne bryły w formy użytkowe elementów odzieżowych. Awangardowe kształty ubiorów z niepokojącymi labiryntowymi wzorami, podporządkowują ludzkie ciało i sprawiają, że człowiek znika w środku i staje się celem mozolnej drogi przez labirynt.

Ewa Bednarska

ukończyła z wyróżnieniem studia I stopnia na kierunku wzornictwo ( specjalność: projektowanie ubioru) w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Jest laureatką m.in. konkursu Heart Fashion oraz Młodopolskie Kroje. Kolekcja "urban air" na jesień-zimę 2014/2015 jest inspirowana żywiołem jakim jest powietrze. Poprzez wykorzystanie materiałów takich jak pianki i tiule ubrania budzą skojarzenia z lekkością i swobodą, a ich formy nawiązują do mody streetowej utożsamianej z wygodą, młodością i wolnością wyboru.

Liczba wyświetleń strony: 377945